Jakie elementy najczęściej psują się w quadach?

Dodano: 17 lutego 2021
Jakie elementy najczęściej psują się w quadach?

Quady to niewielkie i niepozorne pojazdy, w których tkwi wielka moc. Można dzięki nim odkryć prawdziwą przyjemność terenowej jazdy nawet poza wytyczonymi trasami. Dzielą się na dwa rodzaje: quady sportowe (mają napęd na jedną tylną oś) oraz quady przeprawowe (wyposażone są w napęd na wszystkie koła). Na rynku dostępne są modele tańsze, które najczęściej produkowane są w Chinach, a także droższe pochodzące od renomowanych producentów takich jak np.: Yamaha, Honda, Polaris, TGB czy Kawasaki. Markowe pojazdy są wykonane z większą precyzją i składają się z elementów wyższej jakości, dzięki czemu znacznie rzadziej ulegają awariom. Jednak i im przydarzają się usterki. Najczęstszą przyczyną awarii są zaniedbania serwisowe oraz nieodpowiedni sposób użytkowania pojazdu. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, co najczęściej psuje się w quadach!

Jakie części quadów są szczególnie podatne na awarie?

 

1. Układ przeniesienia napędu

Ten układ jest szczególnie podatny na usterki. Wynika to z faktu, iż jest on umiejscowiony pod spodem quada, a więc podczas terenowej przejażdżki może się do niego dostać żwir, piach, błoto, woda czy kamienie. Koła pojazdu są najczęściej napędzane łańcuchem albo pasem, który należy okresowo wymieniać. Co jakiś czas może również zajść potrzeba wymiany napinacza łańcucha na nowy.

2. Sprzęgło i półosie napędowe 

Jeżeli quad utknie w grząskim gruncie lub błocie, często popełnianym przez kierowców błędem jest szarpanie się z nim i próbowanie za wszelką cenę wyjechania z trudnego terenu. Niestety takie postępowanie może spowodować uszkodzenia półosi napędowych, których wymiana jest dość droga oraz spalenie odśrodkowego sprzęgła. Pamiętajmy, że zablokowany quad potrzebuje najczęściej pomocy wyciągarki, dzięki której będzie można uniknąć poważnych uszkodzeń.

3. Końcówki drążków kierowniczych

Elementem, który często ulega uszkodzeniom, jest również układ kierowniczy. Oddziałują na niego duże siły, przez co wiele jego części jest narażonych na szybsze zużycie. Najczęściej wymiany wymagają końcówki drążków kierowniczych zrobione z metalu i gumy. Po jakimś czasie intensywnej eksploatacji guma może zacząć pękać.

4. Amortyzatory

Jazda off-roadowa jest obciążająca dla każdego zawieszenia, nawet dla zawieszenia quadów przeznaczonych do jazdy terenowej. Podczas pokonywania trudnych tras wszystkie elementy zawieszenia tych pojazdów zmuszone są do niezwykle intensywnej pracy, przez co szybciej się zużywają. Najczęściej wymiany wymagają amortyzatory.

5. Skrzynia biegów

Właściciele quadów powinni pamiętać, aby oddawać swoje pojazdy na przeglądy techniczne i serwis co 1000 km. Niestety często przedłużają czas pomiędzy kolejnymi przeglądami, co może mieć katastrofalne skutki. Do skrzyni biegów podczas terenowych wypraw może dostać się woda, która ma destruktywny wpływ na elementy znajdujące się w jej wnętrzu. Jeżeli nadejdzie fala mrozów, a w naszej skrzyni biegów znajduje się woda, zamarznie i będzie rozpierać ją od środka. Przy kolejnej próbie ruszenia zniszczy skrzynię biegów i narazi właściciela na duże koszty związane z jej naprawą lub wymianą.

6. Gumowe osłony przegubów

Guma z czasem może parcieć i pękać. Wykonane są z niej osłony przegubów, których zadaniem jest ochrona przed wyciekaniem smaru i przedostawaniem się różnych zanieczyszczeń między przestrzenie robocze. Należy je regularnie wymieniać, gdy tylko zauważymy pogorszenie ich stanu.

News icon

Aktualności

quad polaris
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego quada?

Dodano: 6 maja 2021

Jazda quadem, zarówno rekreacyjna jak i off-roadowa z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Decydując się na nowy model, sprawa wydaje się całkiem prosta, wystarczy bowiem wybór najbardziej dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb modelu, spośród tych, oferowanych na rynku. Istnieje także możliwość wypożyczania quada na określony czas, oba rozwiązania są jednak dosyć kosztowne. Ciekawym i w dodatku opłacalnym wariantem[...]
quad
Przejażdżka quadem jako idealna atrakcja na wieczór kawalerski

Dodano: 2 kwietnia 2021

Wieczór kawalerski to wspaniałe chwile dla Pana Młodego i jego najbliższych przyjaciół. Jest to wieczór, którego wspomnienia nie sposób zapomnieć, choć i takie sytuacje się zdarzają, ale przyjemniej jednak, kiedy pamiętamy ten wyjątkowy męski wypad jako ostatnie chwile swojej wolności. Pomysłów na spędzenie tego dnia czy weekendu może być wiele. Jedni wolą domówki, inni lubią gdzieś wyjechać. Ale czy to[...]
opony do quada
Jakie parametry są ważne w przypadku opon do quada?

Dodano: 11 marca 2021

Quady, czyli czterokołowe motocykle w ostatnich latach mocno zyskały na popularności w Polsce. Można się nimi poruszać rekreacyjnie lub dostarczyć sobie nieco adrenaliny podczas jazdy wyścigowej czy po trudnym terenie. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, podstawą bezpiecznej jazdy quadem jest jego dobry stan techniczny, a także odpowiednie ogumienie. Wyróżnić możemy kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając opony[...]