Jak prawidłowo dbać o quada?

Dodano: 10 lutego 2020
Wnętrze quada

Trudny teren, błoto i nieprzewidziane wydarzenia podczas jazdy - wszystko to napędza Twoją adrenalinę i sprawia, że jazda quadem jest tak ekscytująca. Te same czynniki mają też jednak wpływ na ogólny stan maszyny i stwarzają konieczność jej regularnego czyszczenia i serwisowania. Jak powinieneś dbać o quada, by posłużył Ci jeszcze na niejednej wyprawie?

Okresowe serwisowanie quada

Bardzo ważne dla utrzymania quada w dobrym stanie jest regularne poddawanie go okresowym przeglądom. Jeżeli kupiłeś nową maszynę, zabierz ją na przegląd w terminie wyszczególnionym w gwarancji. Podczas pierwszego i drugiego przeglądu należy bezwzględnie wymienić olej - umożliwi to oczyszczenie silnika i dyferencjałów z opiłków powstających w wyniku ścierania się nowych części.

Później rób przeglądy po pokonaniu każdych kolejnych 1000 km. Pamiętaj, że serwisowanie quada musi być przeprowadzane przez specjalistów w profesjonalnych punktach. Nie tylko dokonają oni serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego - w razie potrzeby wymienią też opony i dokonają napraw powypadkowych. Nie korzystaj z usług mechaników, którzy nie pracowali wcześniej z quadami - mogą oni źle przeprowadzić poszczególne naprawy, a w najgorszym razie zniszczyć Twoją maszynę.

Czyszczenie quada i uzupełnianie płynów

Poza regularnym serwisowaniem musisz dopilnować również szeregu innych czynności, dzięki którym Twoja maszyna będzie śmigać jak nowa. Przede wszystkim wykształć sobie zwyczaj kontrolowania jej stanu przed i po trasie. W ten sposób zauważysz wszelkie defekty powstałe podczas wyprawy, które dzięki Twojej szybkiej reakcji nie zdążą przekształcić się w poważniejsze uszkodzenia. Poza tym sprawdzaj regularnie poziom i gęstość oleju - jeżeli będzie zanieczyszczony lub będzie go zbyt mało, może doprowadzić to do zatarcia silnika i innych części. Uzupełniaj też na bieżąco płyn hamulcowy - szczególnie jeżeli należysz do miłośników ekstremalnej szybkości.

Nie trzeba chyba wspominać, jak ważne dla utrzymania quada w dobrym stanie jest też jego czyszczenie. Regularnie usuwane błoto nie będzie utykało pomiędzy częściami wyposażenia, zakłócając pracę podzespołów. Choć wielu ludzi myje swoje maszyny zaraz po zgaszeniu silnika, warto zaczekać na jego ostygnięcie - w ten sposób oddalone zostaje niebezpieczeństwo uszkodzenia go w wyniku różnicy temperatur.

News icon

Aktualności

quad polaris
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego quada?

Dodano: 6 maja 2021

Jazda quadem, zarówno rekreacyjna jak i off-roadowa z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Decydując się na nowy model, sprawa wydaje się całkiem prosta, wystarczy bowiem wybór najbardziej dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb modelu, spośród tych, oferowanych na rynku. Istnieje także możliwość wypożyczania quada na określony czas, oba rozwiązania są jednak dosyć kosztowne. Ciekawym i w dodatku opłacalnym wariantem[...]
quad
Przejażdżka quadem jako idealna atrakcja na wieczór kawalerski

Dodano: 2 kwietnia 2021

Wieczór kawalerski to wspaniałe chwile dla Pana Młodego i jego najbliższych przyjaciół. Jest to wieczór, którego wspomnienia nie sposób zapomnieć, choć i takie sytuacje się zdarzają, ale przyjemniej jednak, kiedy pamiętamy ten wyjątkowy męski wypad jako ostatnie chwile swojej wolności. Pomysłów na spędzenie tego dnia czy weekendu może być wiele. Jedni wolą domówki, inni lubią gdzieś wyjechać. Ale czy to[...]
opony do quada
Jakie parametry są ważne w przypadku opon do quada?

Dodano: 11 marca 2021

Quady, czyli czterokołowe motocykle w ostatnich latach mocno zyskały na popularności w Polsce. Można się nimi poruszać rekreacyjnie lub dostarczyć sobie nieco adrenaliny podczas jazdy wyścigowej czy po trudnym terenie. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, podstawą bezpiecznej jazdy quadem jest jego dobry stan techniczny, a także odpowiednie ogumienie. Wyróżnić możemy kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając opony[...]