Trudny teren, błoto i nieprzewidziane wydarzenia podczas jazdy - wszystko to napędza Twoją adrenalinę i sprawia, że jazda quadem jest tak ekscytująca. Te same czynniki mają też jednak wpływ na ogólny stan maszyny i stwarzają konieczność jej regularnego czyszczenia i serwisowania. Jak powinieneś dbać o quada, by posłużył Ci jeszcze na niejednej wyprawie?
Bardzo ważne dla utrzymania quada w dobrym stanie jest regularne poddawanie go okresowym przeglądom. Jeżeli kupiłeś nową maszynę, zabierz ją na przegląd w terminie wyszczególnionym w gwarancji. Podczas pierwszego i drugiego przeglądu należy bezwzględnie wymienić olej - umożliwi to oczyszczenie silnika i dyferencjałów z opiłków powstających w wyniku ścierania się nowych części.
Później rób przeglądy po pokonaniu każdych kolejnych 1000 km. Pamiętaj, że serwisowanie quada musi być przeprowadzane przez specjalistów w profesjonalnych punktach. Nie tylko dokonają oni serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego - w razie potrzeby wymienią też opony i dokonają napraw powypadkowych. Nie korzystaj z usług mechaników, którzy nie pracowali wcześniej z quadami - mogą oni źle przeprowadzić poszczególne naprawy, a w najgorszym razie zniszczyć Twoją maszynę.
Poza regularnym serwisowaniem musisz dopilnować również szeregu innych czynności, dzięki którym Twoja maszyna będzie śmigać jak nowa. Przede wszystkim wykształć sobie zwyczaj kontrolowania jej stanu przed i po trasie. W ten sposób zauważysz wszelkie defekty powstałe podczas wyprawy, które dzięki Twojej szybkiej reakcji nie zdążą przekształcić się w poważniejsze uszkodzenia. Poza tym sprawdzaj regularnie poziom i gęstość oleju - jeżeli będzie zanieczyszczony lub będzie go zbyt mało, może doprowadzić to do zatarcia silnika i innych części. Uzupełniaj też na bieżąco płyn hamulcowy - szczególnie jeżeli należysz do miłośników ekstremalnej szybkości.
Nie trzeba chyba wspominać, jak ważne dla utrzymania quada w dobrym stanie jest też jego czyszczenie. Regularnie usuwane błoto nie będzie utykało pomiędzy częściami wyposażenia, zakłócając pracę podzespołów. Choć wielu ludzi myje swoje maszyny zaraz po zgaszeniu silnika, warto zaczekać na jego ostygnięcie - w ten sposób oddalone zostaje niebezpieczeństwo uszkodzenia go w wyniku różnicy temperatur.
Dodano: 6 maja 2021
Dodano: 2 kwietnia 2021
Dodano: 11 marca 2021