Charakterystyka i rodzaje quadów

Dodano: 8 kwietnia 2020
Praca w gospodarstwie z quadem

Lubisz szybką jazdę, zróżnicowany teren i mnóstwo adrenaliny, a przy tym dobrą zabawę? Jeśli tak, jazda quadem jest właśnie dla ciebie! Sprawdź w naszym wpisie, jakie rodzaje quadów wyróżniamy i czym się charakteryzują.

Czym jest quad?

Wedle definicji, quad to otwarty, czterokołowy pojazd, służący do jazdy w trudnych warunkach. Jego cechami charakterystycznymi są wyjątkowo duże opony. Ciśnienie w nich jest obniżone, dzięki czemu pojazd może bez problemu poruszać się na wąskich i trudnych gruntach. Ponadto quady nie posiadają kabiny kierowcy. Można nimi jeździć poza terenami utwardzonymi, dlatego oprócz jazdy rekreacyjnej pojazdy te wykorzystywane są w ratownictwie górskim, leśnictwie i w wojsku.

Podstawowy podział quadów

Podstawowym podziałem quadów jest podział na quady lekkie i zwykłe. Lekkie to pojazdy, których waga nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy  prawo jazdy kategorii AM. Waga quadów zwykłych natomiast przekracza 350 kg, dlatego aby nimi kierować potrzebne będzie już prawo jazdy kategorii B1. Każdy pojazd czterokołowy otwarty posiada tablicę rejestracyjną, homologację i polisę OC. Quadami nie można jeździć po autostradach i drogach ekspresowych. W naszej wypożyczalni quadów w Krakowie nie tylko wypożyczysz dowolny rodzaj oferowanych przez nas pojazdów, lecz również będziesz miał możliwość zakupu quadu, który przypadnie ci do gustu. Oferujemy także profesjonalny serwis pojazdów.

Jakie inne rodzaje quadów można wyróżnić?

Podział na quady lekkie i zwykłe przebiega ze względu na ciężar maszyny. Ze względu natomiast na przeznaczenie pojazdu, quady można podzielić na:

  • rekreacyjne,
  • sportowe,
  • przeprawowe.

Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czterokołowcami polecamy quady rekreacyjne. Pojemność silników tego typu maszyn nie przekracza 200 ccm, napęd jest wyłącznie na tylną oś. Są to maszyny idealne do dróg leśnych i utwardzonych, nie zalecamy natomiast jeżdżenia nimi po terenie nierównym. Osobom trochę bardziej doświadczonym w jeździe quadem polecamy pojazdy sportowe, z silnikiem o pojemności  od 600 do 1000 ccm, wzmocnioną konstrukcją i napędem na cztery koła. Są doskonałe dla osób, lubiących adrenalinę, można bowiem nimi szybko jeździć nawet po nierównych terenach podmokłych. Jeśli natomiast planujesz dłuższą wyprawę, wypożycz quad przeprawowy, wyposażony w napęd 4 × 4, i wzmocnione zawieszenie. Silnik takich maszyn ma pojemność od 300 ccm do 995 ccm.

Jazda quadem jest doskonałym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Spróbuj już dziś!

News icon

Aktualności

quad polaris
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego quada?

Dodano: 6 maja 2021

Jazda quadem, zarówno rekreacyjna jak i off-roadowa z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Decydując się na nowy model, sprawa wydaje się całkiem prosta, wystarczy bowiem wybór najbardziej dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb modelu, spośród tych, oferowanych na rynku. Istnieje także możliwość wypożyczania quada na określony czas, oba rozwiązania są jednak dosyć kosztowne. Ciekawym i w dodatku opłacalnym wariantem[...]
quad
Przejażdżka quadem jako idealna atrakcja na wieczór kawalerski

Dodano: 2 kwietnia 2021

Wieczór kawalerski to wspaniałe chwile dla Pana Młodego i jego najbliższych przyjaciół. Jest to wieczór, którego wspomnienia nie sposób zapomnieć, choć i takie sytuacje się zdarzają, ale przyjemniej jednak, kiedy pamiętamy ten wyjątkowy męski wypad jako ostatnie chwile swojej wolności. Pomysłów na spędzenie tego dnia czy weekendu może być wiele. Jedni wolą domówki, inni lubią gdzieś wyjechać. Ale czy to[...]
opony do quada
Jakie parametry są ważne w przypadku opon do quada?

Dodano: 11 marca 2021

Quady, czyli czterokołowe motocykle w ostatnich latach mocno zyskały na popularności w Polsce. Można się nimi poruszać rekreacyjnie lub dostarczyć sobie nieco adrenaliny podczas jazdy wyścigowej czy po trudnym terenie. Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, podstawą bezpiecznej jazdy quadem jest jego dobry stan techniczny, a także odpowiednie ogumienie. Wyróżnić możemy kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając opony[...]